Сряда, Октомври 16, 2019

ChudeshtoseЗдравейте! Днес, поради ужасно главоболие не можах да отида на работа, за което съм уведомила в службата и съм съобщила, че личният ми лекар е втора смяна. След посещението ми при личния лекар се установи, че се налага да посетя кардиолог, тъй като ми е измерено високо кръвно, и по думите на личния лекар – това е причината за главоболието. След преглед при кардиолог, включващ и кардиограма, се установи, че няма данни за заболяване, и че всичко е в норма. Обясних на кардиолога, че се водя на работа и затова ми е нужен болничен за деня. Той ме посъветва да изисквам такъв от GP. Върнах се при личния лекар, обясних ситуацията при кардиолога, предадох й листа и кардиограмата от прегледа и отново обясних, че се нуждая от болничен, поради днешното ми отсъствие от работа. GP ми каза, че не може да ми издаде болничен, поради това, че не е установена диагноза. Въпросът ми е следния - имам ли право на болничен за деня, в който съм посетила въпросните лекари или просто съм се сдобила с още едно главоболие?
Здравейте,
В чл. 6, ал. 1 от Наредба за медицинската експертиза е посочено изрично за какво се издава болничен лист при временна неработоспособност, а именно: " Временна неработоспособност е налице в случаите, при които осигуреното лице не може или е възпрепятствано да работи поради: общо заболяване; злополука; професионална болест; лечение в чужбина; санаторно-курортно лечение; належащ медицински преглед или изследване; карантина; отстраняване от работа по предписание на здравните органи; гледане на болен или на карантиниран член от семейството; належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед; изследване или лечение в същото или в друго населено място, в страната или в чужбина; бременност и раждане; гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението."
Предвид изложената фактичска обстановка във Вашето запитване и факта, че според лекаря-специалист не е налице заболяване, считам, че попадате в хипотезата на чл. 12, т.2 от същата Наредба, където ясно е казано, че "не се издава болничен лист за временна неработоспособност, когато при прегледа се установи, че осигуреният е работоспособен.". В този случай в служебната бележка, ако такава поискате от Вашия личен лекар, се отбелязват датата и часът на явяването и на напускането на лечебното заведение, което да ви послужи да представите пред работодателя си.

Въвеждане на коментар... Коментарите ще се опреснят след 00:00.

Бъдете първият коментирал тази статия.

Кажете нещо тук...
Впишете се с ( Регистрация ? )
или изпратете като гост

Log in or Sign up