Учените са открили защо раковите клетки на гърдата, които са се разпространили в белите дробове, могат да се „събудят“ след години, образувайки нелечими вторични тумори.
Изследването, финансирано от Breast Cancer Now, разкрива механизма, който задейства тази „бомба със закъснител“ при рак на гърдата и предлага стратегия за нейното обезвреждане.
При пациентите с рак на гърдата с положителен за естрогенен рецептор тумор (ER+), най-често срещаният тип, има постоянен риск ракът да рецидивира в друга част на тялото след дълъг период от време, дори десетилетия след първоначалната диагноза.
Когато раковите клетки на гърдата се разпространят от първичния тумор в други части на тялото, това се нарича вторичен или метастазирал рак на гърдата и въпреки че е лечим, не може да бъде излекуван.
Новото изследване, публикувано на 13 март в списание Nature Cancer, показва как промените в белите дробове, които настъпват по време на стареенето, могат да подсилят растежа на тези вторични тумори.
Екип от Института за изследване на рака в Лондон е открил, че протеинът PDGF-C, който се намира в белите дробове, играе ключова роля при активирането на клетките на рака на гърдата, които са в състояние на ремисия.
Учените са открили, че ако нивото на PDGF-C се повиши, което е по-вероятно с напредване на възрастта или, когато тъканта на белия дроб бъде увредена , това може да доведе до растеж на пасивните ракови клетки и развитие във вторичен рак на гърдата.
След това учените са изследвали дали блокирането на активността на PDGF-C може да помогне за предотвратяване на „събуждането“ на тези клетки и растежа на вторични тумори.
Работейки с мишки с ER+ тумори, изследователите от Института за изследване на рака във Великобритания атакуват протеина PDGF-C със съществуващ блокер, наречен Иматиниб, който в момента се използва за лечение на пациенти с хронична миелоидна левкемия.
Мишките са третирани с лекарството преди и след като туморите са се развили. И при двете групи растежът на метастази в белия дроб е значително намален.
До 80% от първичния рак на гърдата е ER+ и всяка година има около 44 000 случая в Обединеното кралство.
Д-р Франсис Турел, докторант в отдела за изследване на рака на гърдата в Института за изследване на рака в Лондон, казва: „Раковите клетки могат да оцелеят в отдалечени органи в продължение на десетилетия, като остават в пасивно състояние. Ние открихме как стареещата белодробна тъкан може да задейства тези ракови клетки да се „събудят“ отново и да се развият в тумори, и разкрихме потенциална стратегия за „обезвреждане“ на тези“ бомби със закъснител". Сега планираме да разберем по-добре как пациентите могат да се възползват от съществуващото лекарство Иматиниб и в дългосрочен план се стремим да създадем по-специфични лечения, насочени към механизма за „повторно пробуждане"на раковите клетки
Това откритие ни приближава една стъпка по-близо до разбирането как можем да забавим или спрем развитието на ER+ вторичен рак на гърдата в белия дроб. То има потенциала да бъде от полза за хиляди жени, живеещи с тази „бомба със закъснител“ в бъдеще.“
Източник: news-medical.net