Медицински сестри

  • COVID – 19 ще бъде признат за професионална болест. Анализ на проф. Поля Голева

    1.Консултативният комитет на Европейския съюз за безопасност и здраве на работното място обоснова необходимостта Ковид – 19 да бъде признат за професионално заболяване. Засега само в областта на здравеопазването и социалните грижи и оказване на помощ по домовете, а при настъпване на пандемия – и в други сфери, в които има риск от заразяване и възникване на огнища от заразвяване1.

  • МЗ спря парите за първа линия (обновена)

    Министерството на здравеопазването спря изплащането на 1000 лева на медицинския и немедицинския персонал на болниците. Решението влиза в сила със задна дата - от 1 януари 2021 година. На болниците е указано също да върнат получените, но неизплатени до момента на персонала суми.
    В писмото се казва, че допълнителните възнаграждения за персонала, пряко зает с лечението на болни с Ковид ще се извършва от НЗОК.

  • Международен ден на сестринството - почит към Флорънс Найтингейл

    На 12 май преди 201 г. във Флоренция се ражда Флорънс Найтингейл.

    Именно тя поставя началото на професията медицинска сестра. Съдбата й отрежда аристократична титла и обещаващо начало в живота. Получава образование, владее няколко езика, но отказва да следва обичайния път на момичетата от нейната класа.

  • МЗ предлага специалността „Медицинска сестра“ да бъде определена за защитена

    Министерството на здравеопазването е изпратило предложение до Министерството на образованието и науката специалността „Медицинска сестра“ да бъде определена за защитена. Това стана ясно по време на работна среща между заместник-министъра на здравеопазването д-р Тома Томов, заместник-министъра на образованието и науката проф. д.ф.н. Генка Петрова и заместник-министъра на труда и социалната политика Иван Кръстев.

  • Мед. сестри, акушерки и лекарски асистенти да посещават новородените в дома им, предлагат от МЗ

    МЗ предлага с публичен ресурс да бъде осигурено провеждането на допълнителни здравни дейности при деца на възраст до 14 дни след изписване от родилното отделение в дома на детето, както и осъществяване на дентално лечение при лица над 18 г. с психични заболявания под анестезия. Това са предложенията, включени в Проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, който беше публикуван днес, 9 юли, за обществено обсъждане.

  • Министър Кацаров: Имаме огромен проблем с недостига на професионалисти по здравни грижи и това трябва да се промени

    "Имаме огромен проблем с недостига на професионалисти по здравни грижи и това трябва да се промени. Стихващият интерес към тази специалност се дължи както на ниските възнаграждения, така и на липсата на възможност за професионално развитие".

  • Писането на каквито и да е стандарти от БАПЗГ е правен абсурд

    Възможно ли е  да се създаде общ Медицински стандарт по Здравни грижи или всяка специалност има нужда от отделна стандартизация както и за недостатъците на съсловните организации, разговаряме с г-н Александър Александров, председател на Български съюз на лекарските асистенти фелдшерите.

  • Министър Кацаров към сестрите: Не е честно да протестирате срещу нас

    „Наясно съм с проблемите на медицинските сестри и с недостига на кадри в системата. Затова предприехме няколко неща, които са стъпки в правилната посока. Създадохме работна група, която да изготви стандарт по здравни грижи, защото сега сме ги оставили на близките на пациентите.

  • Анализ на Проф. Мира Кожухарова: Covid-19 през четвърта седмица на януари

    През седмица № 4 на 2022 г. (24 до 30 януари) в България са регистрирани 61 831 случая на COVID-19. Заболяемостта (броят на лабораторно потвърдените случаи) на 100 000 население на 14-дневна база към 30 януари е 1749,18 (Фигура 1), при седмична позитивност на тестовете 25,33% (Фигура 2).

  • Честит професионален празник!

    Днес, 7 април е световен ден на здравето. Денят е определен като световен ден на здравето¸защото на тази дата през 1948 година в Женева е учредена Световната здравна организация. Денят се чества и като професионален празник на всички хора, работещи в сферата на хуманната медицина.
    В нея понастоящем в СЗО членуват 194 държави. СЗО разработва програми за решаване на общи за човечеството здравни проблеми. Глобалните инициативи приканват всички - от световните лидери до гражданите - да се фокусират върху международно значими здравни предизвикателства.

  • Законосъобразно ли е нормативно да се определят трудовите възнаграждения в лечебните заведения?

    1.С проект на договора за изменение и допълнение на Националния рамков договор за медицинските дейности между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз за 2020-2022 г. са определени началните минимални заплати на категориите персонал, зает в: 1. университетски многопрофилни и специализирани болници; 2. многопрофилни и специализирани болници за активно лечение; 3. центрове на кожно-венерически заболявания, болници за продължително лечение, болници за продължително лечение и рехабилитация.

  • Само в бюджетния сектор заплатите зависят от Правителството

    Повод за този коментар е обвързването на увеличението на цените на клиничните пътеки с повишаване на минималните трудови възнаграждения на персонала на лечебните заведения, записано в подписания миналата седмица анекс към НРД. Няма съмнение в добрите намерения на Правителството да повиши заплатите на работещите в лечебните заведения.

  • Един необичаен съдебен спор, който позволява да се направят много изводи

    В сряда, Върховният административен съд ще гледа дело, по което НЗОК оспорва изменения в наредбите за медицинските стандарти. Ответник по делото е министърът на здравеопазването. Делото е необичайно, не само защото, едва ли има друг случай, в който двете ведомства да се изправят едно срещу друго в съдебен спор. Като страни по делото са конституирани още Център за защита правата в здравеопазването, Националното сдружение на частните болници и Сдружението на общинските болници в България. Всички те са заявили, че се включват в делото на страната на министъра на здравеопазването. Това също е необичайно, защото МЗ и неправителствените организации обикновено спорят по дела в съда.

  • Може ли да бъде спряна агресията над медиците

    Поредния случай на нападение над медицински специалист провокира здравните власти да демонстрират безкомпромисност – нападателят ще бъде съден по бързата процедура, а заплатите на спешните медици ще бъдат увеличени. Макар че тези стъпки не могат да бъдат определени като неправилни, може да се каже, че определено са недостатъчни, а ако погледнем ситуацията в цялост – дори повърхностни.

  • Още веднъж за НРД и минималните размери на възнаграждения на медиците

    1. В раздел седми от Закона за здравното осигуряване е уреден Националният рамков договор (НРД), по който страни са Българският лекарски съюз (БЛС) и НЗОК, а изготвянето и подписването се извършва от 10 представители на НЗОК и 10 представители на БЛС.

  • Минимални възнаграждения на медиците не могат да се определят с НРД

    1. В раздел седми от Закона за здравното осигуряване е уреден Националният рамков договор (НРД), по който страни са Българският лекарски съюз (БЛС) и НЗОК, а изготвянето и подписването се извършва от 10 представители на НЗОК и 10 представители на БЛС.

  • Законът и работното време на медициците

    Въпросът с ниските заплати на лекарите и другите изпълнители на здравни грижи е изключително важен и трябва в най-скоро време да бъде разрешен. Не бива обаче да се забравя и горещата проблематика от близкото минало на медиците, а и на целия народ. Паметта ни не бива да бъде толкова къса за ситуацията през 2020 и 2021 г.

  • Целият персонал на болницата в Лом се вдигна на протест в защита на Директора

    Медиците от общинската болница в Лом Св. Николйа Чудотворец, разпространиха протестно писмо, в което заявяват твърдо аподкрепа за директора на болницата Д-р Героги Савков.
    Протестът е предизвикан от повторния опит на кмета да назначи на доказания специалист и управленец Савков, наскоро освободения от врачанската болница д-р Керемидчиев.

  • Oрганизационната грешка - правни аспекти

    Чрез организационни мерки лечебното заведение трябва да се грижи за осигуряване на високо качество при диагностицирането и лечението на пациентите.

Нашият офис се намира тук:

АНКЕТА

Очаквате ли здравеопазването да се подобри след изборите?

Туитър

ЦЗПЗ
Покана за церемония по връчване на награди за конкурса за студенти по медицина https://t.co/pgjSmytLTj
ЦЗПЗ
Търговска сделка ли е аутопсията? https://t.co/y7k2amLU59
ЦЗПЗ
Ядат ли пациентите прави, като коне в коридора и кое не е наред с психиатричната помощ у нас? https://t.co/IErRrPdpVu
ЦЗПЗ
Изтече срокът а подаване на документи. Започва оценяване на кандидатите за наградата Александър Дърводелски https://t.co/Dp4jeJ4TKN
Follow ЦЗПЗ on Twitter